top of page
 • מצבות לגזיאל

מצבות מיוחדות ואנדרטאות

עודכן: 28 במרץ 2023

הזמנת מצבה הינה תהליך כואב ולא פשוט וכיום הוא כולל אפשרויות בחירה רבות. ניתן להזמין מצבה קלאסית בכיתוב מסורתי או לעצב מצבה מיוחדת, אשר תשקף את אופיו המיוחד של הנפטר, את ייחודו ואת אישיותו. מצבות מיוחדות מיוצרות לפי עיצוב אישי מתוך מגוון רחב של סוגים וסגנונות שונים. יש לבחור מצבה שתתאים לעיצוב המבוקש וגם תהיה יציבה ועמידה לאורך זמן. אז מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מצבה מיוחדת?

 מהי מצבה מיוחדת?

מצבות מיוחדות נבדלות מן המצבות הרגילות בסוג האבנים בהן משתמשים, בעיצוב ופיסול האבנים וכן בבחירת המילים אשר נחקקות עליהן. מצבות רגילות בנויות, בדך כלל, משתי אבני שיש מלבניות, אחת מונחות על הקרקע והשניה ניצבת לקרקע. על השיש נחקקים בדרך כלל שם הנפטר, תאריך הפטירה ותוספת תנצב"ה, פסוק מקראי או תוספת קצרה אחרת. בבתי הקברות הציבוריים ישנן הנחיות נוקשות לגבי גודל האבנים ועיצובן ולכן ניתן לעצב מצבה מיוחדת אך במסגרת ההגבלות. בבתי הקברות הפרטיים ישנה גמישות גדולה יותר וניתן לעצב מצבה גדולה וייחודית, אשר נותנת יותר ביטוי לאישיות של הנפטר.

סוגי מצבות מיוחדות

מצבות מיוחדות כוללות את כלל המצבות שאינן קלאסיות. ישנם סוגים שונים של קבורות ומצבות כגון מצבות כפולות, מצבות משפחתיות בקבורת סנהדרין ומצבות קיר בקבורה בקומות. מצבות כפולות בנויות לקבורת שני אנשים, בדרך כלל בני זוג שמעוניינים לא להפרד גם במותם. מצבות אלו בנויות בדרך כלל מחלקת בסיס משותפת בה הקבורים נטמנים ועל גבי בסיס זה מונחים שני לוחות נפרדים עליהם פרטיהם האישיים של כל אחד מהנפטרים בכיתוב אחיד וזהה לשניהם. בניצב מונח לוח כפול המשותף לשניהם ועליו נכתב בדרך כלל שם המשפחה.

כמו למצבות האישיות, גם כאן, מספר הסגנונות העיצוביים רב וכולל שילוב אבנים טבעיות או מלוטשות, שילוב תמונות, פיסול, חריטה ועוד. העלות של מצבה כפולה זולה מעלות שתי מצבות נפרדות, אולם היא מצריכה תכנון מראש.

מבחר סגנונות עיצוב

למצבות המיוחדות סגנונות רבים ומגוונים הנבדלים זה מזה הן בחומרים המרכיבים והן באופן העיבוד שלהם. ישנן מצבות שכוללות תמונות וכן מצבות מפוסלות, בהן האבן או חלק ממנה מפוסלת ליצירת אובייקט מסויים. הפסל יכול להיות בדמות הנפטר, בצורת אלמנט שמאפיין אותו כגון גלים או כלי נגינה, או פסל לא מוגדר שמשרה אווירה מסויימת. ניתן לעצב מצבות על ידי חיתוכים והבלטות בתוך האבן, על ידי בחירת אבנים מיוחדות ועל ידי שילוב אבנים שונות. עיצוב נוסף מתקבל בעזרת חריטות באבנים הנבחרות.

שתילת צמחים בתוך חלקת הקבר הינה אפשרות נוספת אשר מקנה למצבה אופי מיוחד. ניתן לשתול סביב לוח המצבה בצורת אדניות, בסמוך למצבה בדוגמת גינת נוי קטנה, או על המצבה עצמה באגרטל מובנה או בדוגמאות שונות. ניתן לבחור צמחים עמידים שמצריכים טיפול מועט, צמחים שהיו אהובים על הנפטר ואפילו פרחים עונתיים יפים.


בחירת האבנים

אופיה של המצבה נקבע בראש ובראשונה על ידי האבן אשר בוחרים. לאבנים השונות מראה, מרקם וצבעים שונים. עבור מצבה מאבן טבעית שאינה מלוטשת נבחר אבן עמידה אשר המראה הטבעי שלה מתאים לעיצוב. כאשר מדובר על עיצוב פסל מורכב, נבחר אבן רכה ונוחה לפיסול. ישנו מגוון גדול של אבנים ולכל אבן תכונות שונות ויתרונות ייחודיים. ישנה אפשרות לשלב בין סוגים שונים של אבנים ובין רמות ליטוש שונות ובכך לקבל את היתרונות של כל אחת מהאבנים בעיצוב מיוחד.

 1. מצבות שיש שיש הוא סלע משקע ימי שמתקבל כתוצאה מחום או מלחץ שנוצר במעמקי כדור הארץ. השיש הינו סלע חזק ועמיד, בעל מראה נקי ומכובד ומהווה את הבחירה הקלאסית עבור מצבה. ישנם מספר סוגים של סלעי שיש המשמשים למצבות. השימוש בשיש טורקי למצבות נפוץ מאוד בישראל, השיש הינו קל לעיבוד ומגיע בגוונים אפורים עם כתמים או קווים אפורים שחורים. לעיתים מופיעים על השיש הטורקי כתמים צהובים חומים אשר אינם ניתנים להסרה. מצבות שיש טורקי נחשבות יקרות יותר ממצבות אחרות והן איכותיות ועמידות מאוד. אבן נוספת, אשר משמשת כתחליף לשיש היא אבן עצמון. מקור האבן בגליל, היא חזקה, עמידה לאורך שנים וקיימת בגוונים חומים בהירים, אפור ולבן. נעשה שימוש באבן בצורתה הטבעית או לאחר ליטוש, אז היא דומה לשיש ומכונה שיש עצמון.

 2. אבן חברון האבן הנפוצה ביותר בשימוש בבתי הקברות בישראל הינה אבן חברון, המכונה גם שיש חברון. אבן חברון היא אבן גיר בהירה, בצבעי לבן וקרם, מקורה בסביבת ירושלים וחברון. המצבות בבתי העלמין הצבאיים בנויות מאבן חברון, אשר מקנה מראה מכובד וממלכתי למצבה. האבן נוחה לליטוש ועיבוד, היא זולה יחסית ומצריכה תחזוקה לאורך זמן.

 3. מצבות בזלת סלע הבזלת קשה מאד, בנוי מגרגרים דקים ומשובץ בגבישים. הבזלת נחצבת באזור הגליל התחתון, צבעה אפור שחור והיא קשה מאוד לעיבוד. מצבת בזלת נחשבת יוקרתית ומחזיקה לאורך זמן רב. המצבות משרות אווירה דרמטית ועוצמתית בשל צבען הכהה והמיוחד. בשל חוזק הסלע, הבזלת משמשת בעיקר לעיצוב מצבות טבעיות, במראה הפראי והלא מלוטש של האבן.

 4. מצבות גרניט סלע הגרניט הוא סלע יסוד קשה עם מעט מאוד נקבוביות ולכן מרקמה אחיד, הסלע סדוק על ידי מספר מערכות סדקים ניצבות זו לזו. צבעם של סלעי הגרניט הוא ורוד אפור וכן אדום, שחור ולבן. מצבות גרניט הן יציבות ועמידות, מלוטשות למראה מבריק וחלק ומשדרות יוקרה וכבוד. מצבות הגרניט אינן זולות ועם זאת הן נמצאות בשימוש נרחב ואינן מצריכות תחזוקה רבה. בשנים האחרונות נפוץ שימוש במצבת גרניט כאשר חלקה מלוטש וחלק וחלק נשאר טבעי ללא ליטוש.

 5. אבן טבעית מצבות אשר בנויות מאבנים בצורתם הטבעית ללא ליטוש מכונות מצבות אבן טבעית. מצבות אלו יכולות להיות בנויות מכל אחת מהאבנים מהן בונים מצבות מלוטשות וכן מסוגי אבנים נוספים כגון אבן חלילה, אבן יפתח, אבן עצמון, אבן סלייב, אבן גלילית, אבן חברון, אבן גרניט ואבן בזלת. עם השנים, מצבות אבן טבעית הפכו יותר נפוצות והן מקנות מראה ייחודי למצבה. אין שתי מצבות אבן טבעית זהות זו לזו.

עיצוב המצבה

תכנון של מצבה מיוחדת מורכב משלושה חלקים:

 1. בחירת האבנים ורמות הליטוש שלהן.

 2. בחירת העיצוב של האבנים.

 3. בחירת נוסח המילים, מיקומן ועיצובן.

האפשרויות בעיצוב מצבה מיוחדת כה רבות וכיום ישנן שיטות מתקדמות להכנת סקיצות והדמייה לפני הכנת המצבה. שיטות אלו עוזרות רבות להבין כיצד המצבה המתוכננת תראה ובהתאם לכך לבצע שינויים והתאמות. תהליך התכנון בדרך כלל מתבצע במספר שלבים. תחילה מתייעצים עם החברה המנוסה לגבי החומרים והסגנון הכללי, בהמשך המעצבים יוצרים סקיצה בהתאם לבקשות שהוגדרו יחדיו. על בסיס הסקיצה מגדירים שינויים ותוספות והמעצבים מעדכנים את הסקיצה בהתאם. כאשר הדוגמה מוסכמת ומאושרת, העבודה יוצאת לפועל.

הכיתוב של המצבה הוא אחד החלקים החשובים ביותר במצבה. בחירת המילים לא קלה וכדאי לקבל הסכמה משפחתית רחבה בבחירתן. המילים נבדקות ומאושרות גם על ידי חברת קדישא. במצבה מיוחדת מוסיפים בדרך כלל משפטים מיוחדים ואופייניים לנפטר.

איך לבחור את החברה המבצעת?

חשוב מאוד לבחור מצבה איכותית, יציבה ועמידה אשר תחזיק לאורך שנים רבות. כאשר אנו בוחרים חברה שתעצב ותבצע את בניית המצבה, ובמיוחד כאשר מדובר על מצבה מיוחדת, יש להקפיד על רצינות ואיכות החברה, אך גם על הרמה העיצובית. על מנת להבטיח תוצר איכותי ותהליך עבודה אמין ונעים, כדאי להקפיד לבדוק את הדברים הבאים:

 1. שנות ותק.

 2. נסיון עשיר ומגוון.

 3. מחירים סבירים.

 4. רמה אומנותית.

 5. יכולת הדמיה ותכנון.

שנות ותק מעידות על רמת האחריות והרצינות וזה אחד המדדים החשובים ביותר בכל הזמנת מצבה. כאשר מדובר על מצבה מיוחדת נשים דגש על הנושא העיצובי והאומנותי, נרצה חברת עיצוב עם נסיון עשיר במגוון גדול של דוגמאות, חברה שתבין את החזון שלנו ותוכל לבצע אותו ברמה הגבוהה ביותר.

קצת על אנדרטאות

אנדרטה המכונה גם גלעד, מצבת זיכרון או יד (כמו למשל "יד לבנים"), היא פסל, מבנה או מיצג, המוצבים לצורך הנצחה באזור מוגדר וציבורי, או במקום בו התרחש המאורע המונצח בה. לדוגמא, פסל האריה השואג הנודע, מהווה אנדרטה לזכר חללי הקרב בתל חי, בו נפל בין היתר, יוסף טרומפלדור. אנדרטה נודעת אחרת היא אנדרטת השואה והתקומה המוצבת בכיכר רבין בעיר תל אביב, לזכרם והצנחתם של ששת מילוניו היהודים הנספים.  אנדרטאות מהוות מיצג אומנותי שנבנה ומעוצב בדרך כלל על ידי אומנים המתמחים בכך, וכוללות אלמנטים המייצגים נאמנה את הרעיונות, הערכים והאופי של האישים או המאורעות המונצחים.

אנדרטאות יכולות להיבנות לזכרם של אישי ציבור, אך גם להנצחתם של אנשים פרטיים. פעמים רבות אנדרטאות מוצבות לצורך אזכור מאורעות לאומיים והיסטוריים, אך יש בהחלט משפחות המקימות אותן כדי להצניח אירועים אישיים שהביאו למות יקיריהן. אנדרטה המתנשאת באופן חריג ביחס למצבות אחרות סביבה, לא יכולה להיות מוצבת בבית העלמין, המחויב לאחידות מסוימת במראה חלקות הקבר. ניתן להציב אנדרטה לזכר יקירכם במקומות ציבוריים הולמים, באישור העירייה ושאר הגופים המוסמכים לכך.

לסיכום, הקבורה היהודית מכירה בקושי העצום ובכאב הכרוך באובדן קרוב משפחה והיא מהווה מקום לבקר בו ולהתייחד עם הנפטר. תהליך הקבורה אחיד והקברים נבדלים במצבות שעליהם. מצבות מיוחדות מביאות לידי ביטוי את אישיות הנקבר ומהוות בכך זכרון יותר מוחשי וחזותי. בבחירה נכונה של מצבה מיוחדת ניתן ליצור אתר זכרון ייחודי ואישי.

34 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page